Дніпро, фото Дніпра, новини Дніпра, фотостудія в Дніпрі, афіша Дніпра, виставки, робота в Дніпрі, освіта, транспорт в Дніпрі
ГоловнаНовиниАнонсиПублікаціїТеатральна афішаОсвітаПослугиЗдоров'яВідпочинок
ВиставкиОб'явиФотогалереяТранспортНовобудови

Афиша
Вистава Хто на світі найхитріший. Прем'єра!

Р.Куні. Вистава Шалена лікарня або Скелетик у шафці. Прем'єра!




Статьи и рассказы о городе Днепропетровске




Вернуться в раздел "Статьи и рассказы о городе Днепропетровске" >>>



Децентралізація по-веселівськи


В Україні відбувається реформа децентралізації влади, вона вже стала найбільш вдалою в Україні.

Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) позитивно оцінила результати й прогрес децентралізації в Україні й надалі надаватиме підтримку у її впровадженні.

Одним із самих складних завдань стало об’єднання територіальних громад.
Для чого робиться реформа самоврядування? Для того, щоб сільські мешканці мали право отримати такі самі ж послуги, як і мешканці обласного центру.

На відміну від райдержадміністрацій, органи місцевого самоврядування об’єднаних громад є цілком самостійними та мають всі повноваження.



Що у нас?
На сьогодні у Дніпропетровській області 57 об’єднаних громад. 57-ю стала Личківська громада в Магдалинівському районі. Після виборів очільника й депутатів вона матиме прямі зв’язки з Держбюджетом та самостійність у розпорядженні коштами.

«Одне з першочергових завдань Президента України Петра Порошенка – передавати повноваження та ресурси на місця. Це прояв децентралізації. На Дніпропетровщині у 2015 році створено 16 громад, у 2016-му – 18, цьогоріч – 22. Нині об’єдналася ще одна громада – Личківська. Тепер вона матиме більше можливостей – від фінансової незалежності до самостійності в прийнятті рішень», – розповів голова ДніпроОДА Валентин Резніченко.

Децентралізація проходить в різних областях України по-різному. Тому для нашої області був би цікавим досвід інших регіонів країни. Запорізька область - найближча сусідка Дніпропетровської, наші області дуже подібні і за природними умовами, і за людськими ресурсами.

Що у сусідів?
За прикладом далеко не ходили: одна з перших об’єднаних територіальних громад у Запорізькій області - Веселівська ОТГ.
Веселівська ОТГ розташована у південно-західній частині Запорізької області і складається із дев’яти населених пунктів: селища Веселого і сіл Широке, Мала Михайлівка, Новоолександрівка, Озерне, Єлизаветівка, Авангард, Далеке та Ясна Поляна. Населення громади складає близько 13000 осіб, які формують близько 5000 домогосподарств.

Що дала громаді реформа децентралізації влади?

Ми розмовляли по Skype з головою Веселівської ОТГ Петром Кияшком.
На столі очільника громади крім українського також прапорці ЄС, Данії, Німеччини, Польщі, США і Швеції. Делегації цих країн були у Веселому, співпрацюючи за тим чи іншим напрямком. Наприклад, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) передало обладнання для гасіння пожеж добровільній пожежній частині Веселівської громади. Данці надіслали близько 100 тонн гуманітарної допомоги: одягу, медичного обладнання, ліків. З поляками з гміни Котунь Мазовецького воєводства Веселе вже близько року обмінюється різноманітними делегаціями.

Веселівська громада реформувалася одною з перших у Запорізькій області.
Спочатку Кіяшко не дуже вірив в реформу. Але альтернативи їй, щоб вирватися з глухого кута, до якого потрапило місцеве самоврядування за часів Януковича, не було, і він вирішив ризикнути.Бракувало законодавчої бази, досвіду.


реформа децентралізації



Гроші
Сукупний річний бюджет населених пунктів громади до об’єднання був 25 млн грн, а зараз він становить 67 млн грн.
Надходження від ПДФО утворює близько 65% бюджету громади. Близько 20% отримують від оренди землі.
Близько 10% отримують від акцизних зборів. На четвертому місці – надходження від сплати єдиного податку - переважно з ринку, який збудували на пустирі у 1993 році. Тепер там працюють 220 приватних підприємців.
Та річ навіть не у грошах, бо голова ОТГ зараз має реальну владу - має право зайти на територію будь-якого підприємства, школи, садочку і запитати про будь-що. Він має реальний вплив і на освіту, і на медицину, і на розвиток бізнесу. А до об’єднання ані школи, ні лікарня не входили до зони відповідальності голови.
Зараз у людей з’явилося щире бажання працювати, чого раніше не було. "Життя у громаді направду змінюється – це вимушені визнавати навіть місцеві "зрадофіли", - каже Кіяшко.
В планах громади придбати пелетну лінію і створити сміттєпереробний завод. Таким чином планується переробляти до 80% сміття. Певні надії в ОТГ мають на прийняття закону, який би дозволив громаді розпоряджатися землями поза межами населених пунктів.


реформа децентралізації


Вода
З водою у Веселому завжди були проблеми: воду давали по 7 годин на добу, а коштувала вона чи не найдорожче в Україні. Місцевий водоканал щороку отримував дотацію близько 1 млн грн, але проблему з безперебійним водопостачанням вирішити не міг. Після об’єднання громади Петро Кіяшко добився передачі водоканалу від райадміністрації на баланс селища, і за півроку вода в усіх помешканнях вже була цілодобово.


Туризм
Нещодавно Веселівська ОТГ разом з Центром розвитку громад підготувала англійською мовою проектну пропозицію створення масштабного туристичного центру: на берегах мальовничих озер планується збудувати для туристів дерев’яні котеджі, а на автоскладальне та авіаскладальне підприємства організовувати екскурсійні тури. Після об’єднання громади озера зарибнили, тепер там щороку проводять турнір рибалок, на який з’їжджаються кількасот сімей з Запорізької та Херсонської областей. Товариство мисливців та рибалок збирає близько 300 тис грн членських внесків на рік, які йдуть на наповнення озер водою з каналів та на зарибнення ставків.



Радіо
Раніше в кожному селі працювали "брехунці"- репродуктори, через які сільська влада повідомляє населенню важливі новини, вітає селян та попереджає їх про ту чи іншу небезпеку. Часи змінилися, і репродуктори віджили своє. Але необхідність отримувати новини залишилася. Тому у Веселівській об’єднаній громаді Запорізької області створили повноцінне радіо громади, отримавши відповідні дозволи на віщання через FM-хвилю.

- Будь-яка громада має бути мобільною, – розповідає про цю ініціативу голова Веселівської ОТГ Петро Кіяшко. – От, наприклад, водогін пошкодили – про це треба оперативно попередити усіх, і радіо у цьому буде найкращою допомогою. Також це стосується випадків, коли десь трапиться пожежа. Крім того, завдяки радіостанції люди, які живуть навіть у найвіддаленіших селах, дізнаються, що робиться у громаді. Йдеться не тільки про ті чи інші події, але й про успіхи: скільки доріг відремонтовано, скільки тротуарів прокладено, скільки ліхтарів встановлено тощо. Ми вже придбали усе відповідне обладнання, виділивши для цього 100 тис. грн з власного бюджету. Це обладнання дасть нам можливість віщати у радіусі 20 км від Веселого на FM-хвилі. Пенсіонерів планують безоплатно забезпечити невеличкими персональними приймачами.

реформа децентралізації



Пожежна частина
Добровільна пожежна частина У Веселівській об'єднаній громаді Запорізької області була створена чи не першою в Україні. Вогнеборці Веселого гасять пожежі безкоштовно – на добровільних засадах. Коли хлопці знімуть свої роби та каски, то перетворяться на звичайних працівників Державного підприємства «Дослідне господарство «Широке» Веселівського району Запорізької області, що спеціалізується з вирощування олійних сім’яних культур – соняшника, ріпаку, льону, гірчиці тощо.
Загалом у Широкому шість добровільних пожежників, і кожен з них має ту чи іншу посаду у дослідному господарстві: завідувача гаражем, водія, механізатора. Працюють вони попарно, заступаючи на добу. Відповідають лише за два села: Широке і Далеке, а також за 7,5 тис га сільськогосподарських полів довкола них.

реформа децентралізації


Ідею створити добровільну пожежну частину привіз зі своїх робочих поїздок до Німеччини, Польщі та Словаччини заступник голови Веселівської ОТГ з питань економічного розвитку та інвестицій Олексій Дяченко.

Пропозицію створити на базі підприємства добровільну пожежну частину керівництво дослідного господарства «Широке» зустріли з радістю. Приміщення гаражу для частинивідремонтувала громада, старенький 30-річний, проте справний ЗІЛ надіслало Запорізьке обласне управління Державної служби надзвичайних ситуацій, а гроші на забезпечення майбутньої частини усім необхідним виділило Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) - німецькі колеги передали громаді різноманітного протипожежного обладнання на 600 тис. грн.


Авіація
завдяки реформі у Веселівській ОТГ Запорізької області розвивається виробництво літаків. Вже зараз авіаційне виробництво у Широкому дає близько 300 тис. грн податків на рік, забезпечуючи, крім цього, 30 робочих місць.
В амбітних планах Петра Миколайовича Кіяшка створити повноцінну льотну академію, у якій навчатимуться студенти з цілого світу. Для майбутнього директора академії і професорсько-викладацьких працівників, яких доведеться запрошувати з іншого регіону, вже готуються квартири. Петро Кіяшко пообіцяв відремонтувати і передати у розпорядження академії старий німецький аеродром, побудований ще 1942 року. Літовище допомогли відшукати військові історики за дорученням веселівського голови. Створення такої академії для громади є не тільки економічним питанням, але й питання престижу. Адже ця льотна академія неодмінно отримає всеукраїнську відомість, відтак зросте і статус селища.


Що далі?
- Великою перемогою в громаді вважають виділення програмою U-LEAD 1,5 млн грн на створення сучасного Центру надання адміністративних послуг.

- Компанія «Монсанто Україна» у рамках реалізації власної програми соціальних інвестицій «Україна – житниця майбутнього» придбала комплект навчального обладнання на загальну суму 80 тис грн для Веселівського аграрного ліцею. Наступний комплект обладнання коштуватиме 100 тис. грн.

- На 5,5 млн грн, які виділила Запорізька обласна адміністрація Веселівській гімназії, що має статус опорної школи, обладнали кілька навчальних кабінетів і придбали 15 інтерактивних дошок. Формування інклюзивних класів у школах громади - 0,3 млн грн.

- Збільшення надходжень від оренди нерухомості - 3,3 млн грн.

- Участь у проектах Державного фонду реконструкції та розвитку - 1,6 млн грн. Минулоріч селяни отримали 400 тис грн на заміну вікон у комунальних закладах, переважно у садочках та школах. А цього року ДФРР перерахував громаді 1,2 млн грн на будівництво двох великих спортивних майданчиків.

- Участь у проекті з вирощування смородини - 1,5 млн грн.

- Планується створити систему крапельного зрошення усіх людських городів - близько 60 га. Реалізувати цей проект громада планує за грантові кошти. Проект USАID «Агросільрозвиток», що спеціалізується з розвитку малого підприємництва на території громад, вже виділив ОТГ 150 тис грн на розробку проектно-кошторисної документації водогону. Умовою участі у проекті з боку селян буде зобов’язання вирощувати певну кількість кущів смородини. Якщо смородини буде багато, можна буде організовувати у селі відповідний кооператив і повноцінний заготівельний цех. Це дасть ОТГ і нові робочі місця, і нові податкові надходження.

- Виділення грошей підприємцям для допомоги у реалізації конкретних проектів та задля створення нових робочих місць - 0,5 млн грн.

реформа децентралізації


Загалом у 2018 році планується виділити місцевим підприємцям та простим селянам для реалізації різноманітних розвиткових проектів близько 1 млн грн. Половина з цієї суми має повернутися цього ж року – як податки.

- Розведення плодових дерев - 0,5 млн грн.

- Економія бюджетних коштів завдяки створенню власних комунальних підприємств - 0,5 млн грн на рік.

Громада зекономила близько 400 тис грн, виконуючи ямковий ремонт доріг селища власними силами. Для цього придбали за таку ж суму асфальтовий міні-завод. Також придбали ще за 400 тис грн плитковий цех для укладки бруківки – удвічі дешевше, ніж на ринку. Обладнання обох заводів окупиться протягом року, а згодом даватиме економії близько 500 тис грн на рік. Крім того, на обох підприємствах працюють 20 осіб із зарплатами по 8-10 тис грн, і податки повертаються у бюджет громади.

- У планах селищної ради також створення сміттєпереробного заводу та пелетної лінії, яка дозволить переробляти до 80% сміття.

- Розвиток рибальства. 0,3 млн на рік.

- Розвиток промислового туризму. 0,3 млн грн на рік.

реформа децентралізації


- Заснування у школах секцій, які можуть принести користь громаді. Школі купили 12 швейних машинок. Тепер діти шиють собі одяг, сумки, гаманці. А громаді вони пошили жилети для комунальників. Інший гурток – малювання – створив для громади набір сувенірної продукції, розфарбувавши посуд вітражними фарбами. Тепер Кіяшко має що дарувати іноземним делегаціям.

Ще одна школа просила збудували їй теплицю. У квітні минулого року школярі вже їли власноруч вирощені огірки-помідори, а шкільні коридори прикрашали квіти з цієї теплиці.


Ось такі амбітні плани у Веселівської ОТГ Запорізької області. Петро Кіяшко переконаний: якщо реформу децентралізації влади буде продовжено, років через п’ять життя у його громаді буде набагато заможнішим, і сільській молоді не прийдеться поневірятися світами та шукати кращої долі десь за кордоном - робота вдома знайдеться всім.
05.02.2018
Тетяна Кулицька для ПроДнепр






Комментарии пользователей

Имя, дата Комментарий






Добавить свой комментарий


Ф.И.О.

E-mail:*



Комментарий:

* Ваш e-mail не будет доступен пользователям!


Пропонуємо
Synevo 01


Курортно-гостиничный комплекс "Солнечная" Затока, Каролино-Бугаз, Одесская область

АНГЛИЙСКИЙ КЛУБ СЭМ в Днепропетровске

Письменные переводы

Безвиз. Биометрический паспорт. Проблемы












ГоловнаНовини ДніпраТеатральна афіша






З питань розміщення,
співробітництва та реклами звертайтесь:
e-mail: prodneprsite@gmail.com

Адміністрація сайту не несе відповідальності
за розміщену інформацію в розділах оголошень та форумі.